Buty trekkingowe

Obuwiem polecanym dla wszystkich, którzy chodzą po górskich ścieżkach i wspinają się na góry są buty trekkingowe. Buty trekkingowe to taki rodzaj butów, którzy przystosowany jest właśnie do tego typu aktywności fizycznej. Dzięki swojej budowie zapewnia pełen komfort miłośnikom zdobywania górskich szczytów, ułatwia poruszanie się po tego typu podłożu i zapewnia bezpieczeństwo użytkownikowi.

Czym charakteryzują się dobre buty trekkingowe? Na co zwrócić uwagę podczas kupowania?

Buty trekkingowe muszą nadawać się na każde warunki pogodowe i spełniać swoje zdanie bez względu na podłoże. Kupno butów trekkingowych jest wydatkiem nie mniejszym niż 200 zł, dlatego warto zakupić takie obuwie, które będzie służyło podczas wielu wypraw, a przede wszystkim nie zepsuje się na szlaku. W związku z tym trzeba sprawdzić jak wykonane są dane buty i porównać różne modele. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą znaleźć dobre, solidne i wygodne buty trekkingowe.
Przede wszystkim w tego rodzaju butach najważniejsza jest podeszwa. Górskie ścieżki są bardzo wymagające, dlatego należy zadbać o dobrą amortyzację stopy a także przyczepność, powinna być odporna na ścieranie. Gruba podeszwa jest bardzo dobra na długie wyprawy. Guma, z której wykonana jest podeszwa powinna być antypoślizgowa, zapewniając tym samym ochronę przed urazami i kontuzjami na szlaku. Bezpieczeństwo będzie jeszcze większe dzięki haczykom stabilizującym. Takie haczyki występują już w większości modeli butów trekkingowych i są umieszczane nad kostka albo przy języku buta. Służą lepszemu dopasowaniu stopy do buta, zabezpieczają też sznurówki przed rozwiązaniem. Chcąc podwyższyć komfort noszenia butów trekkingowych warto przyjrzeć się materiałowi, z którego wykonano obuwie. Powinien on spełniać jednocześnie kilka wymagań. Po pierwsze musi chronić stopy przed zamoknięciem. Po drugie musi zapewniać odpowiednią regulację temperatury – latem chronić przed upałem, a zimą przed mrozem. Dobrze jest, jeśli materiał przepuszcza powietrze, dzięki czemu stopy nie pocą się podczas wielogodzinnych wędrówek i wspinaczek. Wygoda jest też uzależniona od wyściółki, która umieszczona jest w środku. Ona również bierze udział w termoregulacji, powinna umożliwiać przepływ powietrza oraz neutralizować niemiłe zapachy. Na jakość i komfort noszenia butów trekkingowych wpływa też ich waga. Najlepsze obuwie to takie, które jest lekkie, dlatego szukając odpowiedniego modelu trzeba również to brać pod uwagę.
Wszystkie te rady pomogą dobrać wytrzymałe i wygodne buty, które będą dawały bezpieczeństwo na szlaku, zminimalizują ryzyko kontuzji i pozwolą w pełni cieszyć się górskim krajobrazem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *