Buty trekkingowe

Buty trekkingowe to rodzaj obuwia, które jest przeznaczone do wędrówek po górach i wspinania się. Jest to specjalny rodzaj butów, które nadają się do takich warunków, zapewniają przyczepność, stabilność stopy, chronią przed skręceniami i złamaniami. Buty trekkingowe są tak skonstruowane, żeby w jak największym stopniu zapewniać bezpieczeństwo ale również wygodę i odpowiednią izolację termiczną na każdą porę roku. Najważniejszą częścią butów trekkingowych i zarazem tym, na co najbardziej zwraca się w nich uwagę, jest podeszwa. Właśnie podeszwa w dużym stopniu decyduje o jakości butów trekkingowych oraz czy nadają się do warunków górskich. Planując długie trasy po górach nie sposób nie wziąć pod uwagę dobrego obuwia, które zapewni bezpieczeństwo i wygodę na szlaku. Kupno butów trekkingowych to wydatek nie tylko na jedną wyprawę – dobrze dobrane buty powinny przetrwać nie jedną wycieczkę.

Jak wybrać buty trekkingowe?
Wspominana wyżej podeszwa powinna być elementem kluczowym przy wyborze butów trekkingowych. Przede wszystkim musi być dostosowana do aktywności, którą chce się przy ich pomocy uprawiać. Im grubsza podeszwa, tym lepiej nadaje się do długich, wielokilometrowych tras. Oprócz tego musi zapewniać bardzo dobrą amortyzację a także przyczepność. Zależy to między innymi od gumy, z której jest ona wykonana. Powinna być dobrej jakości, aby nie ścierać się zbyt łatwo. Kolejnym aspektem są haczyki stabilizujące. Haczyki w butach trekkingowych powinny znajdować się przy języku albo na wysokości kostki – zależy to od modelu danych butów. Dzięki nim można zdecydowanie lepiej dopasować buty do stóp i zabezpieczyć je przed rozwiązaniem się na szlaku. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonane są buty trekkingowe. Materiał musi spełniać kilka wymogów. Po pierwsze koniecznie powinien być nieprzemakalny i chronić przed wilgocią. Jednocześnie musi utrzymywać odpowiednią temperaturę w środku – chronić przed zimnem i upałem. Wygodę podczas wędrówek zapewni też waga obuwia. Buty trekkingowe lepiej sprawdzają się jeśli są lekkie, dlatego szukając odpowiedniego modelu warto zwrócić na to uwagę. Kolejnym aspektem jest też wnętrze butów trekkingowych. Komfort noszenia musi być zapewniony przez dobrą wyściółkę. Będzie ona neutralizować nieprzyjemny zapach, umożliwi przepływ powietrza, dzięki czemu nawet cały dzień na szlaku nie będzie trudny do zniesienia.
Modeli na rynku jest bardzo dużo i na pewno znajdzie się para butów trekkingowych na każdą kieszeń. Stosując powyższe porady nie będzie problemu ze znalezieniem odpowiedniego obuwia w góry, które będzie jednocześnie wygodne, bezpieczne i ciepłe oraz posłuży przez wiele sezonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *